Geneza Klubu

Za początek curlingu w Sopocie można uznać nocne transmisje tej dyscypliny sportu z Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998) a następnie IO w Salt Lake City (2002), w stacji Eurosport. Jak dla większości obecnych curlerów w Polsce także dla Katarzyny i Bartosza Sitkiewicz była to kolebka ich fascynacji curlingiem.

W 2004 roku postanowili poszukać w Trójmieście chętnych i założyć klub sportowy promujący curling. Wspólnie z pomocą grupy znajomych osób a także osób zgłaszających się przez Internetu (w sumie 17 osób) zorganizowali spotkanie założycielskie klubu w dn. 21 lipca 2004. Tak powstał Sopot Curling Club Wa ku'ta.

Obok klubów z Piechowic, Warszawy, Katowic i Krynicy, oraz Krakowa, Zielonej Góry i Łodzi powstał kolejny klub curlingowy w Polsce. Pierwszy i jedyny na Pomorzu. Jeszcze w 2004 roku udało się wystartować druzynie Sopot Curling Club Wa ku'ta na I Mistrzostwach Polski, które odbyły się w Krynicy. Drużyna żeńska (w składzie: Agnieszka Piórko, Justyna Kowalska, Barbara Żukowska) zdobyła 5 miejsce w kraju a drużyna męska (w składzie: Bartosz Sitkiewicz, Sylwester Łągwa, Piotr Łągwa, Bartosz Mikołajczyk i Wojciech Muranowski) zajęła 9 miejsce.

Z uwagi na brak sprzętu do gry - kamieni, klub nie mógł prowadzić normalnych zajęć treningowych. W tych trudnych dniach sopockiego klubu szczególne słowa podziękowania należą się dla Krzysztofa Becka z Śląskiego Klubu Curlingowego za bezustanne, permanentne wspieranie dobrym słowem i czynem rozwoju curlingu na Wybrzeżu. Jedyną możliwością gry w curling, dla członków Sopot Curling Club Wa ku'ta, były wyjazdy na treningi do Warszawy oraz na organizowane turnieje. W marcu 2005 roku drużyna w składzie Bartosz Sitkiewicz, Henryk Skowroński i Piotr Kapturski uczestniczyła w zawodach w czeskim Trutnovie. Jak na debiutantów zagrała bardzo udanie, odnosząc pierwsze zwycięstwo na arenie międzynarodowej, zajmując ostatecznie 14 miejsce w turnieju.

Sprowadzenie kamieni było głównym celem działalności klubu od początku jego powstania. Bez sprzętu do gry brakowało możliwości normalnego funkcjonowania klubu. Jeszcze w roku 2004 dzięki staraniom Polskiej Federacji Curlingu, za pośrednictwem Pawła Kubika, do Polski sprowadzono 5 kompletów kamieni z World Curling Federation, które zostały przydzielone do poszczególnych klubów. Niestety, żaden nie trafił do Sopotu.

Nasze drużyny uczestniczyły w kolejnych zawodach rangi Mistrzostw Polski: mikstów - zespołów mieszanych w Janowie (skład: Bartosz Sitkiewicz, Katarzyna Sitkiewicz, Henryk Skowroński) zajmując 16 miejsce, finałach gier żeńskich w Katowicach (skład: Katarzyna Sitkiewicz, Sylwia Branczewska, Dorota Rogusz, Klaudia Okrój) zajmując 7 miejsce. Dwóch członków klubu: Bartosz Sitkiewicz i Henryk Skowroński uzyskali, w lipcu 2005 roku, dyplomy instruktorów curlingu I stopnia oraz instruktorów dla osób niepełnosprawnych na kursie zorganizowanym w niemieckim Fussen przez World Curling Federation.

Nasz upór, związany z dalekimi wyjazdami i grą w curling, został w końcu doceniony i w listopadzie 2005, dzięki uprzejmości Pawła Kubika z Karkonoskiego Klubu Curlingowego w Piechowicach (serdeczne podziękowania), dotarł do Sopotu w dniu 4 listopada 2005 roku pierwszy komplet kamieni do gry w curling!

Z dniem 14 listopada 2005 roku Sopot Curling Club Wa ku'ta rozpoczyna regularne treningi na lodowiskach Olivia w Gdańsku i na Molo w Sopocie. Rozpoczął się nowy etap w działalności klubu.