Get Adobe Flash player

Mistrzostwa Europy Mikstów

MEmikst2013.png - 96.06 KB

MEmikst2013.png - 96.06 KB

Od 13 do 21 września br.  w Edynburgu (na lodowisku klubu Murrayfield) odbyły się  IX Mistrzostwa Europy Mixtów w curlingu. Tytuł mistrzowski zdobyła reprezentacja Niemiec (Andy Kapp - skip, Petra Tschetsch , Holger Höhne, Pia-Lisa Schöll), po wygranej w finale z Szkocją (Ewan MacDonald - skip, Kay Adams, Euan Byers, Karen Barthelemy) 5:4. Brązowe medale dla Węgier (György Nagy - skip, Ildikó Szekeres, Zsolt Kiss, Ágnes Szentannai) po wygranej z Finlandią 6:3.

 MEmikst2013GER.jpg - 21.61 KB

MEmikst2013GER.jpg - 21.61 KB

fot. Mistrzowie Europy Mikstów w Curlingu

W zawodach wystartowały reprezentacje 25 państw. Po 4 latach przerwy wystąpiła również reprezentacja Polski. Skład reprezentacji został wskazany wg abstrakcyjnych kryteriów PZC (wybór uzasadniono kalkulacją indywidualnych miejsc zawodników z MP drużyn standardowych) i składał się z młodych zawodników City CC Warszawa (klub sekretarza związku Andrzeja Janowskiego): Karolina Florek, Szymon Molski, Aneta Lipińska, Michał Janowski. Nasza drużyna zakończyła zawody na 24 miejscu z bilansem 2 wygranych i 6 porażek.     

Curling mikstów to odmiana curlingu polegająca na grze kobiet i mężczyzn jednocześnie. Drużyna curlingu w odmianie mikstów musi składać się z dwóch kobiet i dwóch mężczyzn, przy czym zawodnicy tej samej płci nie mogą grać na kolejnych pozycjach. Płeć nie jest żadnym ograniczeniem przy wyborze skipa i wiceskipa. Mecz składa się z 8 endów i ewentualnych dogrywek. Pozostałe zasady są takie same jak w tradycyjnym curlingu.

Najbardziej prestiżową imprezą mikstów są mistrzostwa Kanady, które rozgrywane są od 1964 roku. W Europie organizowane są mistrzostwa kontynentu. W Polsce mistrzostwa kraju nie odbywają się od 2008 roku, kiedy to Polski Związek Curlingu zrezygnował z ich dalszego rozgrywania (odbywały się w latach 2005-2008)