Get Adobe Flash player

Mistrzostwa Europy 2013. Tytuły dla Szwedek i Szwajcarów.

ecc2012.jpg - 28.36 KB

Turniej Mistrzostw Europy grupy A i B rozegrany został w norweskim Stavanger, na lodowisku Sørmarka Arena od 23 do 30 listopada. W rywalizacji łącznie (z grupą C) wzięły udział 54 zespoły (22 kobiece i 32 męskie).

Tytułów mistrzowskich z 2012 broniły Rosjanki i Szwedzi. Zarówno Rosjanki jak i Szwedzi, uplasowali się na 5. miejscu. Zawodniczki z Rosji (Anna Sidorowa) przegrały mecz barażowy o awans do fazy play-off przeciwko Danii. Męska drużyna Szwecji (Niklas Edin) mając 4 porażki nie zakwalifikowała się do fazy finałowej.

Konkurencję pań wygrała reprezentacja Szwecji (Margaretha Sigfridsson), która w finale pokonała Szkotki (Eve Muirhead) 10:5. Szwedki do fazy finałowej zakwalifikowały się z 3. miejsca Round Robin. W dolnym meczu Page play-off pokonały Dunki 10:2, w półfinale wynikiem 7:6 były lepsze od Szwajcarek. Porażka zespołu szkockiego w finale była jedyną porażką tej ekipy w całym turnieju. Na najniższym stopniu podium uplasowały się Szwajcarki dowodzone przez Mirjam Ott, mecz o 3. miejsce przeciwko Danii (Lene Nielsen) zakończył się wynikiem 6:4.

 

 Szwecja
Maria Prytz, Christina Bertrup, Maria Wennerström,Margaretha Sigfridsson, Agnes Knochenhauer
 Szkocja
Eve Muirhead, Anna Sloan, Vicki Adams, Claire Hamilton, Lauren Gray
 Szwajcaria
Mirjam Ott, Carmen Schäfer, Carmen Küng,Janine Greiner, Alina Pätz

 

W grupie B triumfowały Finki (Sanna Puustinen). Do wyższej dywizji awansowały również Estonki (Maile Mölder), będzie to ich debiut w grupie A. W fazie play-off uczestniczyły również Angielki i Austriaczki. Do niższej klasy rozgrywek spadły Norweżki (Marianne Rørvik) i Włoszki (Veronica Zappone), obie drużyny w rundzie grupowej odniosły tylko po jednym zwycięstwie. Do turnieju grupy C zostały zdegradowane Słowenki (Valentina Jurinčič) i Hiszpanki (Irantzu García).

Tytuły mistrzów Europy wywalczyli Szwajcarzy (Sven Michel), w meczu finałowym pokonali gospodarzy (Thomas Ulsrud) 8:6. Wcześniej ekipy te rywalizowały w górnym meczu fazy finałowej, w którym to Norwegowie zwyciężyli 7:4. Brązowe medale w męskiej rywalizacji zdobyli Szkoci (David Murdoch) pokonując w małym finale Duńczyków (Rasmus Stjerne) 7:6. Te same drużyny spotkały się w meczu Page play-off, tam lepsi byli Skandynawowie.

 

 Szwajcaria
Sven Michel, Claudio Pätz, Sandro Trolliet,Simon Gempeler, Benoît Schwarz
 Norwegia
Thomas Ulsrud, Torger Nergård, Christoffer Svae,Håvard Vad Petersson, Markus Høiberg
 Szkocja
David Murdoch, Tom Brewster, Greg Drummond,Scott Andrews, Michael Goodfellow

 

Najsłabszymi drużynami grupy A były drużyny fińska (Tomi Rantamäki) i francuska (Joffrey Vincent). Finowie rok wcześniej awansowali z niżej klasy rozgrywek, natomiast Francuzi ostatni raz grali tam w 2005. Grupę B wygrali Niemcy (Johnny Jahr), którzy w finale pokonali Włochów (Amos Mosaner) 9:3. Dodatkowo męska reprezentacja Niemiec była jedynym zespołem, który w trakcie turnieju nie przegrał żadnego spotkania. Do grupy C spadli Belgowie (Timothy Verreycken) i Słowacy (Pavel Kocian).

Występ reprezentacji Polski kobiet (Elżbieta Ran, Magda Straczek, Magdalena Dumanowska, Joanna Waryszak) zakończył się na 8. miejscu z 3 wygranymi i 6 przegranymi meczami. Męska drużyna (Tomasz Zioło, Jakub Głowania, Konrad Stych, Michał Kozioł, Adam Sterczewski) wygrała ostatni mecz w fazie grupowej przeciwko Holendrom (Jaap van Dorp) 7:5. Reprezentacje te zrównały się bilansem (5 wygranych i 2 porażki) i zajmowały wspólnie 2 miejsce. W tej sytuacji rozegrano mecz barażowy o wejście do rundy finałowej, drugi mecz tych zespołów zakończył się wygraną zespołu holenderskiego 11:7. Polacy zostali sklasyfikowani ostatecznie na 6. miejscu. Jest to najlepszy wynik osiągnięty przez polskich mężczyzn, wcześniej było to 18. miejsce osiągnięte w 2008 i 2011.

 

Zawody były eliminacjami do  Kobiet 2014 (8 miejsc) i Mężczyzn (8 miejsc). Do czempionatu globu zakwalifikowały się żeńskie reprezentacje Szwecji, Szkocji, Szwajcarii, Danii, Rosji, Czech, Łotwy i Niemiec (dzięki wygranej nad Finlandią w challange'u). W męskim turnieju rozgrywanym w Pekinie wystąpią Norwegowie, Szwajcarzy, Szkoci, Duńczycy, Szwedzi, Rosjanie, Czesi oraz Niemcy, którzy wygrali challenge przeciwko Łotyszom.