Get Adobe Flash player

Eliminacje Mistrzostw Polski PZC

pzc.jpg - 20.11 KB

W Gliwicach (25-27/03/2011) Polski Związek Curlingu zorganizaował eliminacje Mistrzostw Polski w curlingu. Zaledwie w ciągu trzech dni przeprowadzono eliminacje i półfiały zawodów juniorek, juniorów oraz seniorów.

Nie było potrzeby przeprowadzenia eliminacji seniorek, gdyż na start zdecydowały się tylko 4 drużny.

Również wśród seniorów nie było dużo lepiej - tylko 10 drużyn.

To efekt polityki i działań Polskiego Związku Curlingu. Większość polskich curlerów, w tym najbardziej utytułowane drużyny, odmówiła udziału w zawodach pod egidą PZC. Warto nadmienić, iż w poprzednich latach w MP startowało po 31, 37 a nawet 44 drużyny (2008). Ba, nawet na I MP w Krynicy w 2004 roku udział brało 21 zespołów. Po 7 latach "rozwoju" dyscypliny w zawodach rangi MP wystartowało ich 14...

Curlerzy, którzy odmówili udziału w zawodach PZC, organizują alternatywne Mistrzostwa Polski, o których będziemy informować na bieżąco. Gdzie już dzisiaj zostało zgłoszone więcej drużyn aniżeli do opisywanych poniżej zawodów. Dodajmy, zgłoszonych drużyny, których zawodnicy przez ostatnie lata zdobywali medale MP, stanowili trzon kadry Polski i wielkokrotnie reprezentowali nasz kraj na zagranicznych turniejach.

W Gliwicach wystartowali zaś nasi juniorzy. Dwie męskie drużyny wróciły niestety na tarczy, zajmując 8 i 14 miejsce. Tym samym nie awansowali do turnieju finałowego.Do startu zgłoszeni zostali zawodnicy z drużyn "Skazani na Bluesa" (Bułakowski, Gubański, Loryński, Moczyński) oraz "Warrioirs" (Tomsza, Dolecki, Domrzalski, Robert Kwaśniewski, w oststniej chwili zastąpił swojego brata Mateusza, który doznał kontuzji na zawodach w Bełchatowie, eliminującej go z udziału z gry przez najblizszy miesiąc).

"Skazani na Bluesa" celowali w awans do finałowej czwórki. Pomóc w tym miały m.in. specjalne sesje treningowe z psychologiem sportowych dr Mileną Lachowicz. Niestety zawodnicy fatalnie zaczęli turniej: od przegranej w Warszowicami Czajnik Team 1-9. Był to mecz, w którym po prostu nie grali. Dobre zagrania można było policzyć na palcach jednej ręki. Na całe szczeście, w kolejnych meczach potralifi się odbudować i dzielnie walczyć, nie zapominając o swym celu. Wygrali kolejne mecze z City CC Warszawa Vectra oraz z AZS Gliwice. Do przedłużenia nadziei na awans potrzebowali zwycięstwa na aktaulanymi Mistrzami Polski Juniorów Axel Toruń. Tą szansę mieli do ostatniego kamienia tego spotkania. Niestety brak zimnej krwi i nadmiar energi spowodował przeszczotkowanie ostatniego kamienia w meczu i porażkę 7-8, co dało 3. miejsce w grupie i koniec marzeń o medalu MP.

"Warriors" cały turniej grali bardzo ambitnie i byli bardzo blisko odniesienie zwycięstw. Brak doświadczenia (zawodnicy rocznik 1993-1995 gdzie w zawodach mogli startował zawodnicy z rocznika 1990) spowodował że następował w spotkaniach brak koncentracji czy też w decydujących chwilach wybór nie najlepszych zagrań. Drużyna przegrała czwtery swoje spotkania: z Krakowem, Warszowicami I, CC Warszawa PSV-Łosie oraz AZS Łódź IM (po extra endzie).
Ostatecznie nasze drużyny zajęły odpowiednio 8 i 14 miejsce (na 15 druzyn). Awans do finału wywalczyły zespoły Axel Toruń, AZS Łódź I, AZS Gliwice IIIM, KS Warszowice I.

Wśród junorek - wystartowało 7 drużyn - bezkonkurencyjne okazały się Dzwoneczki z AZS Gliwice. Kolejne premiujące miejsca zajęły City CC Warszawa Śfiry, AZS Łódź I.

Wśród seniorów w eliminacjach wystartowało 7 drużyn. Wygrali je zawodnicy Gdańska KC oraz RKC Curlik Rzymanek i AZS Gliwice MirMiłł. Na tym etapie do gry wkroczyły zespoły z ubiegłoroczego finału ŚKC Marlex Katowice, AZS Gliwice Smok i AZS Gliwice Sypień. Bardzo ciekawą rywalizację zwycięsko zakończyły, awansując do finałowej czwórki, drużyny ŚKC Marlex Katowice (po pierwszych dwóch meczach bilans 0-2), AZS Gliwice Smok, RKC Curlik Rzymanek i AZS Gliwice MirMiłł.

Turniej finałowy zostanie rozegrany w Gliwicach w dniach 15-17 kwietnia 2011.